3 könnyű gyakorlat, ami kell a szemednek, ha monitor előtt
dolgozol
A szemnek is kell az edzés, főleg, ha egész nap a képernyőhöz köt a feladatod.
Arról rengeteget lehet olvasni, hogy ülőmunka mellett mennyire fontos a testmozgás, de kevesebb szó esik a szem izmairól és azok fitten tartásáról. Vicces belegondolni, hogy edzés kell a szemnek, mert a hozzám hasonló vizuális típusoknak rögtön bevillan a sok kigyúrt szemgolyó, pedig igazából komoly dolog ez, mert a szemünket durván megterheljük, amikor egész nap bámuljuk a monitort.
Bob Doto a The Power of Stretching című könyvében írt le három nyújtógyakorlatot, amit bármikor megcsinálhatunk, hogy ellazítsuk a szem izmait, és megőrizzük egészségét. Ezekkel a gyakorlatokkal még a fejfájást is megelőzhetjük, ami gyakran épp azért jelentkezik, mert túlterheltük a szemünket. Elég egyszer-kétszer ismételni egymás után a gyakorlatokat, hogy a kívánt hatást elérjük.
1. Nyújtás
Nevezhetjük szemkörzésnek is: nézz előre, fel, le, balra és jobbra ebben a sorrendben. Mindegyik pozíciót tartsd egy lélegzetvételnyi ideig. Például: belégzés – nézz fel, kilégzés – nézz le. Ezután jöhet a tényleges körzés félkörben: először felfelé nézve írj le a szemeddel egy félkört, majd lefelé nézve csináld ugyanezt.
2. Messzenézés
Ebben a gyakorlatban a távolba kell nézni, mert a képernyőre fókuszálás közben nem használjuk a messzire nézéshez szükséges izmainkat, amitől aztán előjöhet egy jó kis fejfájás.
Nézz ki az ablakon, és válassz ki a messzeségben egy pontot, majd koncentrálj rá erősen. Ha nehezedre esik vagy kényelmetlen egy messzi pont nézése, akkor csak gyönyörködj a kilátásban – bár, ha nem egy puszta terül a munkahelyed vagy az otthonod mellett, akkor a kilátás valószínűleg a szemközti házat jelenti, ami nincs túl messze, úgyhogy inkább az ég és a felhők fürkészését javasoljuk. Ha pedig nincs ablak a közeledben, akkor a szobában keresd meg a szemeddel a legtávolabbi pontot, és arra fókuszálj pár lélegzetvételnyi ideig.
3. A szem környéke
Ha belegondolunk, rengeteget hunyorítunk, játszunk a szem környéki izmokkal, ezért nekik is szükségük van egy kis nyújtásra ahhoz, hogy elengedjék a feszültséget, és megpihenjenek. Ezt úgy tudod elérni, ha a halántékodon az ujjbegyeddel a hajvonal felé húzod a bőrt párszor. Aztán csukd be a szemed, tedd az ujjad a szemöldök alatti részre és húzd a homlokod felé. Végül pedig nyomogasd meg az arccsontod felett az arcodat (pont a szemed alatti karikák alatt). Mindezt megteheted köröző mozdulattal is, az még nyugtatóbb hatással lesz az izmaidra és az idegeidre.
Figyeld meg: ha napjában kétszer megcsinálod ezeket a pár másodperces gyakorlatokat, még a közérzeted is jobb lesz amellett, hogy nyugodtabban bámulhatod tovább a monitort, mert tudod, hogy tettél egy lépést a szemed egészsége felé.
Patócs Judit védőnő ajánlásával
Kedves Gyerekek!
Kormányhatározat:
a) 2020. március 16. napjától az iskolákban a nevelés-oktatás tantermen kívüli, digitális munkarendben kerül megszervezésre;
b) a digitális munkarend olyan módon kerül meghatározásra, hogy annak keretében
ba) a tananyag kijelölése, a tanulási folyamat ellenőrzése és támogatása a pedagógusok és a tanulók
online vagy más, személyes találkozást nem igénylő kapcsolatában történik,
bb) a tananyag tantermen kívüli, digitális munkarend keretében történő átadása alkalmas legyen a tanuló tanulmányi követelményeinek teljesítésére;
c) a b) alpontban foglaltak végrehajtása érdekében sor kerül módszertani ajánlás kiadására;
Államtitkári tájékoztató:
- Ez nem rendkívüli szünetet jelent, hanem az oktatás módjának megváltoztatást, amelynek keretében továbbra is biztosítani kell a tanulók számára a tanulás lehetőségét.
- Az új munkarend értelmében a tanulóknak tilos a köznevelési intézmények oktatási célú látogatása.
- A tantermen kívüli, digitális munkarend időtartama alatt lehetőség szerint kerüljétek a nagyobb csoportos találkozásokat, közös programokat. Ne sokat érintkezzetek nagyszüleitekkel! Óvjátok őket!
Kormányhatározat:
d) 2020. március 16. napjától a szülők igényei alapján, indokolt esetben a nemzeti köznevelésről szóló törvény hatálya alá tartozó iskolák esetében a területileg illetékes tankerületi központ munkanapokon megszervezi a gyermekek, tanulók napközbeni kiscsoportos felügyeletét;
Államtitkári tájékoztató:
A gyermekétkeztetés biztosítása az adott településen önkormányzati feladat. A főzésre jelenleg is használt konyhák továbbra is rendelkezésre állnak, a gyermekek étkeztetése azonban nem történhet az oktatási-nevelési épületekben. Ezért azon gyermekek számára, akiknél ez indokolt, helyben, optimális módon kell biztosítani az étkezés lehetőségét (például kiszállítással). Ennek biztosítása érdekében javasoljuk, hogy az intézményvezető és a fenntartó egyeztessen a feladat ellátásáért felelős települési önkormányzattal.
Abban az esetben, ha a koronavírus-járvány miatti veszélyhelyzet huzamosabban fennmarad, az érettségi vizsgákkal kapcsolatban további részletes tájékoztatást adunk ki. Jelenleg úgy véljük, az erre történő felkészítés ebben a munkarendben is eredményes lehet.
Az étkeztetéssel kapcsolatos információkkal kapcsolatban a Hód-Menza Nonprofit Kft-az illetékes.
Friss hírek:
(Letöltés dátuma: 2020. március 17.)
Üdvözlettel,
Kelemen-Fehér Tímea
osztályfőnök